Doradztwo zawodowe

Odpowiadając na potrzeby młodzieży uczącej się w naszej szkole pragniemy w tym roku szkolnym podjąć szereg działań w ramach doradztwa zawodowego.

Pierwszą innowacją wprowadzoną przez nas jest stworzenie Szkolnego Vademecum Kariery. Jest to stanowisko pracy dla uczniów, gdzie korzystając z Internetu oraz publikacji książkowych można rozwijać wiedzę o swych zainteresowaniach, o istniejących zawodach i możliwościach kształcenia. Rodzice znajdą tam dla siebie publikacje, dzięki którym mogą pomóc swojemu dziecku w odkrywaniu dalszej drogi kształcenia. Szkolne Vademecum Kariery znajduje się w pomieszczeniu biblioteki językowej.

Aby lepiej poznać wymagania naszej młodzieży w sferze doradztwa zawodowego przeprowadziliśmy 7 września 2015r. ankietę wśród uczniów liceum. Młodzież wybrała następujące tematy:

1. Zasady rekrutacji na uczelnie wyższe.

2. Zawody, w których się najwięcej zarabia.

3. Wiedza o rodzajach szkół i dalszych możliwościach kształcenia.

4. Co zrobić, aby nie zostać bezrobotnym.

5. Lokalny rynek pracy.

6. Techniki skutecznej autoprezentacji.

Powyższe oraz inne tematy związane z wyborem zawodu i ścieżki edukacyjnej będą realizowane m.in. na godzinach wychowawczych. Uczniowie będą mieli możliwość stworzenia własnego portfolio. Praktyczne materiały można znaleźć w poniższych zakładkach.

Zespół ds. doradztwa zawodowego, tworzą:

mgr Małgorzata Wawrzyńczak – Pawul (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

oraz mgr Agata Paluch (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Zapraszamy do kontaktu z nami i dzielenia własnymi spostrzeżeniami.