Laureatki Konkursów PCK

Uczennice naszych szkół: Prywatnego Gimnazjum im. św. Królowej Jadwigi i Katolickiej Szkoły Podstawowej w Mariówce zostały laureatkami powiatowych konkursów organizowanych przez rejonowy oddział PCK w Przysusze.

Uczennice z gimnazjum w Mariówce znalazły się na podium - na szczeblu powiatowym- w Konkursie Literackim organizowanym przez rejonowy odział PCK w Przysusze:

Izabela Wiśniewska zajęła II miejsce

Natalia Pawlik zajęła III miejsce.

Wielki sukces odniosły uczennice Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Mariówce, które zajęły wysokie miejsca w Powiecie, w Konkursie Plastycznym PCK:

Maja Górecka zajęła I miejsce

Rozalia Narewska II miejsce

Bohaterom Powstania Warszawskiego

Podobnie jak w ubiegłym roku Szkoły w Mariówce włączyły się do pięknej inicjatywy Fundacji Sensoria z Wrocławia pod hasłem „BohaterOn. Włącz historię”, która łączy pokolenia ludzi młodych z żyjącymi powstańcami warszawskimi. Akcja ta polega na wysyłaniu kartek i listów z pozdrowieniami, życzeniami, a nade wszystko z wyrazami wdzięczności, jakie młodzi Polacy wyrażają tym, którzy poświęcili swoją młodość i zdrowie w obronie Ojczyzny.

Uczniowie klasy II i III Prywatnego Gimnazjum i klasy VII Katolickiej Szkoły Podstawowej napisali łącznie 43 kartki i 5 listów, które zostaną rozesłane konkretnym Bohaterom powstania.

Oto wzruszający fragment jednego z listów: „jako uczennica klasy II Prywatnego Gimnazjum w Mariówce pragnę złożyć hołd poległym i żyjącym bohaterom powstania warszawskiego. Dziękuję powstańcom, którzy nie szczędzili własnej krwi i życia walcząc za Ojczyznę. Pani czyn pozostanie w mojej pamięci na zawsze. Jest to najwyższy wyraz patriotyzmu. Całym sercem jednoczę się z Panią.

To nie koniec działań w ramach projektu BohaterOn. Szkoły w Mariówce zakwalifikowały się do grona 15 szkół w województwie mazowieckim, które będą szczególnie popularyzować wiedzę o powstaniu warszawskim i polskim państwie podziemnym w swoich środowiskach lokalnych.

Małgorzata Wawrzyńczak-Pawul

Uroczystości 3 maja

5 maja 2017 r. uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej, Prywatnego Gimnazjum oraz Liceum Ogólnokształcącego im. św. Królowej Jadwigi w Mariówce obchodzili uroczyście Święto Ustanowienia Konstytucji 3 Maja . Pani Małgorzata Wawrzyńczak – Pawul oraz uczniowie gimnazjum przygotowali dla całej społeczności uczniowskiej akademię patriotyczną.

Po odśpiewaniu Hymnu Polski obejrzeliśmy film pt.: „SIEDMIU (NIE)ZAPOMNIANYCH” poświęcony upamiętnieniu postaci powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Mechlinem, 30 czerwca 1863 roku, spoczywających na cmentarzu w Smogorzowie. Film nagrali gimnazjaliści z Mariówki w ramach II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „KADRY HISTORII” organizowanego w okresie od lutego do kwietnia 2017 roku przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Film ten znalazł się w ścisłym finale konkursu wśród 9 innych scenariuszy.

W drugiej części akademii wspólnie odśpiewaliśmy kilka pieśni patriotycznych oraz uczestniczyliśmy w historycznym pokazie obrazu Jana Matejki pt.: Konstytucja 3 Maja 1791 roku.

Mistrz Tabliczki Mnożenia

29 września uczniowie Prywatnego Gimnazjum oraz klas IV-VII Katolickiej Szkoły Podstawowej w Mariówce wzięli udział w Turnieju o tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia, odbywającego się z okazji VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

Konkurs przygotowały i przeprowadziły nauczycielki matematyki: p. Katarzyna Polak oraz p. Ewa Kołsut. Rywalizacja przebiegała w trzech etapach. Eliminacje klasowe wyłoniły osiemnastu półfinalistów (po trzy osoby z każdej klasy), spośród których sześć osób zakwalifikowało się do finału (po jednej osobie z klasy).

Ostatecznie, po rozwiązaniu serii zadań finałowych, wymagających bardzo dobrej znajomości tabliczki mnożenia klasyfikacja wygląda następującpo:

I miejsce i TYTUŁ MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA zdobyła Oliwia Modrzecka z klasy III gimnazjum

II miejsce zdobyła Rozalia Narewska z klasy VII szkoły podstawowej

III miejsce Weronika Wrzesień z klasy II gimnazjum.

A oto wszyscy finaliści konkursu:

1. Oliwia Modrzecka, kl. III gimnazjum

2. Weronika Wrzesień, kl. II gimnazjum

3. Rozalia Narewska , kl. VII

4. Izabela Ławrynowicz, kl. VI

5. Maja Górecka, kl. V

6. Igor Polesiak, kl. IV

WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Kadry historii

Zespół uczniów z Prywatnego Gimnazjum w Mariówce pod kierunkiem Małgorzaty Wawrzyńczak-Pawul podjął się interesującego i niełatwego wyzwania. Zadanie polegało na nagraniu filmu dokumentującego wybrane wydarzenie z historii lokalnej obejmującego lata 1863 – 1935. Było ono realizowane w ramach II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „KADRY HISTORII” organizowanego w okresie od lutego do kwietnia 2017 roku przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Napisany przez zespół z Mariówki scenariusz filmu pt: „SIEDMIU (NIE)ZAPOMNIANYCH” poświęcony upamiętnieniu postaci powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Mechlinem, 30 czerwca 1863 roku, spoczywających na cmentarzu w Smogorzowie, przeszedł pomyślnie etap ogólnopolskich kwalifikacji i znalazł się w ścisłym finale konkursu wśród 9 innych scenariuszy.

Realizacja scenariusza, nagranie materiału oraz jego montaż to duże wyzwanie. Skąpe informacje o powstańcach zachowały się jedynie w parafialnej księdze zgonów. Stąd właśnie wiadomo, że powstańcy pochodzili z różnych miejsc i grup społecznych: dwóch z rodzin ziemiańskich, piekarz, ślusarz, geometra, pisarz na poczcie zaś jeden był niewiadomego pochodzenia. Z tego powodu, chcąc przybliżyć ich postaci, nagrania odbywały się w różnych obiektach, np.: w dworze w Zbożennie, piekarni w Gielniowie czy Urzędzie Pocztowym w Przysusze. Uczniowie chętnie wcielili się w role powstańców i stworzyli profesjonalne kreacje aktorskie swoich postaci. Dzięki temu powstał wzruszający dokument filmowy będący nie tylko nowym źródłem informacji o tych nieco zapomnianych bohaterach, ale i cenną lekcją patriotyzmu dla współczesnego młodego pokolenia Polaków. Premierowy pokaz filmu miał miejsce podczas akademii patriotycznej z racji Święta Konstytucji 3 Maja w auli szkolnej w Mariówce i spotkał się z żywym i życzliwym przyjęciem zgromadzonej licznie widowni szkół mariowskich.