Korowód Patriotyczny

W szkołach w Mariówce, w ramach projektu gimnazjalnego „Mariówka dla Niepodległej 1918 - 2018” oraz finału Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Pomysł dla Niepodległość”, odbył się 27 kwietnia 2018 r. Korowód Patriotyczny „Cieszmy się Niepodległą”.

Dzień rozpoczęliśmy na auli szkolnej, gdzie grupa projektowa przywitała wszystkich nauczycieli i uczniów. Następnie uczniowie z klasy II gimnazjum zaprezentowali krótki obrazek sceniczny, przypominając nam okoliczności ustanowienia Konstytucji 3 Maja.

Po oficjalnym otwarciu uroczystości, wszyscy uczniowie szkół w Mariówce mieli możliwość wykonania dziewięciu specjalnych zadań związanych z Polską. Celem poszczególnych zadań było poznanie naszego kraju w różnych aspektach: historycznym, geograficznym i kulturowym.
W drugiej części tego uroczystego dnia się odbyły się na auli szkolnej trzy konkursy:

1. Konkurs na Najpiękniejszy Strój Historyczny

2. Konkurs Poezji Patriotycznej

3. Konkurs Piosenki Patriotycznej

Były one obrazem naszej polskości, piękna naszej Ojczyzny i bogactwa historii naszego kraju. Wszyscy uczestnicy przygotowali się do konkursów bardzo sumiennie i włożyli w występy wiele serca. Dlatego mimo przydzielonych miejsc, każdego odważnego uczestnika konkursów patriotycznych uważamy za zwycięzców.

Na zakończenie obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Pani Dyrektor Agata Wyrodek uroczyście przecięła wstęgę podczas otwarcie specjalnego muralu, wykonanego przez uczennicę klasy III gimnazjum Adę Wychowaniec.

Gratulujemy klasie III gimnazjum ogromnego wkładu włożonego w przygotowania Korowodu Patriotycznego oraz finału Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Pomysł dla Niepodległość”.

Wszystkim uczestnikom uroczystości dziękujemy za podjęte działania, radość oraz owocną pracę i życzymy dalszego, twórczego zaangażowania w życie naszej Ojczyzny.

Konkurs Patria Nostra

Podobnie jak w ubiegłym roku, zespół uczniów z klasy II i III Gimnazjum w Mariówce w składzie: Jakub Wójcik, Natalia Pawlik i Adam Reguła pod kierunkiem p. M. Wawrzyńczak-Pawul wziął udział w Konkursie Historycznym Patria Nostra.

W tym roku Mazowsze reprezentowały 82 szkoły oraz kilkanaście szkół polonijnych z Ukrainy, Litwy, Białorusi , a nawet z Kazachstanu. Uroczysta gala finałowa odbyła się 20 lutego 2018r. w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie z udziałem wielu znamienitych gości, m.in. aktora Jerzego Zelnika, pani kurator Aurelii Michałowskiej, europosłów, senatorów, samorządowców i dobroczyńców.

Jak czytamy w podziękowaniu Mazowieckiego Kuratora Oświaty za udział naszych uczniów w konkursie, miał on na celu propagowanie historii Polski, krzewienie wartości i postaw patriotycznych, etyki chrześcijańskiej i budowę społeczeństwa obywatelskiego. To zestaw celów, które są niezmiernie ważne w wychowaniu młodych Polaków. Dlatego cieszymy się bardzo z udziału gimnazjalistów z Mariówki, bo udział w tak prestiżowym konkursie to nowe doświadczenie, możliwość rozwoju oraz szlifowania postaw patriotycznych.

 

Góra grosza

W gimnazjum w Mariówce odbyło się podsumowanie akcji charytatywnej "Góra Grosza", podejmowanej co roku z inicjatywy Samorządu Szkolnego. Zebrane 3 kilogramy grosików pomogą dzieciom z różnych domów dziecka na terenie Polski. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zbieranie grosików uczniom i nauczycielom.

 

Bohater.On

Szkoły w Mariówce uczestniczyły w tym roku szkolnym w szlachetnej inicjatywie Fundacji Sensoria z Wrocławia pod hasłem „BohaterOn. Włącz historię” wysyłając kartki i listy z pozdrowieniami, życzeniami, a nade wszystko z wyrazami wdzięczności wyrażanej żyjącym dotąd powstańcom warszawskim.

Uczniowie klasy II i III Prywatnego Gimnazjum i klasy VII Katolickiej Szkoły Podstawowej napisali łącznie 43 kartki i 5 listów, rozesłanych następnie konkretnym Bohaterom powstania.

I spotkała nas podobnie jak w ubiegłym roku nieoczekiwana radość, gdyż jeden z powstańców 92-letni Władysław Rosiński – żołnierz AK Zgrupowania Chrobry II, ps. „Zapałka” odpisał na list naszej gimnazjalistki Weroniki Sarwy z klasy II.

W liście podziękował za obdarzenie go szacunkiem i uznaniem. Jak napisał – „tak nas wychowała przedwojenna Polska, szkoła, rodzice i Kościół”. To piękne przesłanie, które warto zapamiętać. Życzył następnie Weronice i wszystkim tym, którzy pielęgnują pamięć dobrego zdrowia i spokoju oraz wytrwałości w pracy dla dobra Ojczyzny, która jest dla nas wszystkich wspólnym domem.

Dziękujemy bardzo panie Władysławie i wszyscy, którzy poświęciliście swoją młodość i zdrowie w obronie Ojczyzny. Pamiętamy o Was i będziemy wierni tej, którą tak ukochaliście.

Małgorzata Wawrzyńczak-Pawul

Jasełka w parafii

6 stycznia świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. W kościele parafialnym w Smogorzowie uczestniczyliśmy we mszy świętej w intencji babć i dziadków. Po Eucharystii uczniowie szkół imienia Świętej Królowej Jadwigi z Mariówki - Katolickiej Szkoły Podstawowej, Prywatnego Gimnazjum i Liceum zaprezentowali zgromadzonym seniorom Jasełka.

Aktorom towarzyszył chór szkolny śpiewający kolędy. Solistka chóru wykonała pieśni „Tobie, mały Panie” i „Jest taki dzień”. Uroczystość zakończyły życzenia i wiersz wygłoszony przez uczennicę klasy I.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.