Mistrz Tabliczki Mnożenia

29 września uczniowie Prywatnego Gimnazjum oraz klas IV-VII Katolickiej Szkoły Podstawowej w Mariówce wzięli udział w Turnieju o tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia, odbywającego się z okazji VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

Konkurs przygotowały i przeprowadziły nauczycielki matematyki: p. Katarzyna Polak oraz p. Ewa Kołsut. Rywalizacja przebiegała w trzech etapach. Eliminacje klasowe wyłoniły osiemnastu półfinalistów (po trzy osoby z każdej klasy), spośród których sześć osób zakwalifikowało się do finału (po jednej osobie z klasy).

Ostatecznie, po rozwiązaniu serii zadań finałowych, wymagających bardzo dobrej znajomości tabliczki mnożenia klasyfikacja wygląda następującpo:

I miejsce i TYTUŁ MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA zdobyła Oliwia Modrzecka z klasy III gimnazjum

II miejsce zdobyła Rozalia Narewska z klasy VII szkoły podstawowej

III miejsce Weronika Wrzesień z klasy II gimnazjum.

A oto wszyscy finaliści konkursu:

1. Oliwia Modrzecka, kl. III gimnazjum

2. Weronika Wrzesień, kl. II gimnazjum

3. Rozalia Narewska , kl. VII

4. Izabela Ławrynowicz, kl. VI

5. Maja Górecka, kl. V

6. Igor Polesiak, kl. IV

WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Uroczystości 3 maja

5 maja 2017 r. uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej, Prywatnego Gimnazjum oraz Liceum Ogólnokształcącego im. św. Królowej Jadwigi w Mariówce obchodzili uroczyście Święto Ustanowienia Konstytucji 3 Maja . Pani Małgorzata Wawrzyńczak – Pawul oraz uczniowie gimnazjum przygotowali dla całej społeczności uczniowskiej akademię patriotyczną.

Po odśpiewaniu Hymnu Polski obejrzeliśmy film pt.: „SIEDMIU (NIE)ZAPOMNIANYCH” poświęcony upamiętnieniu postaci powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Mechlinem, 30 czerwca 1863 roku, spoczywających na cmentarzu w Smogorzowie. Film nagrali gimnazjaliści z Mariówki w ramach II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „KADRY HISTORII” organizowanego w okresie od lutego do kwietnia 2017 roku przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Film ten znalazł się w ścisłym finale konkursu wśród 9 innych scenariuszy.

W drugiej części akademii wspólnie odśpiewaliśmy kilka pieśni patriotycznych oraz uczestniczyliśmy w historycznym pokazie obrazu Jana Matejki pt.: Konstytucja 3 Maja 1791 roku.

Siatkarki

Uczennice liceum i gimnazjum Szkół im. św. Królowej Jadwigi w Mariówce biorą udział w różnych rozgrywkach siatkarskich: zawodach sportowych w Przysusze, w meczu towarzyskim ze szkołą z Rusinowa, zaś 24 marca 2017 r. odbył się Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora Szkoły w Gowarczowie. W turnieju tym brało udział 8 zespołów siatkarskich.

Reprezentację z Prywatnego Gimnazjum im. św. Królowej Jadwigi w Mariówce stanowiły: Oliwia Soplak, Kamila Niedziałek, Emilia Mikrut, Weronika Sadza, Klaudia Kmita, Julia Skuza i Zuzanna Przanowska. Opiekę i treningi prowadzi p. Marta Dybalska.

Kadry historii

Zespół uczniów z Prywatnego Gimnazjum w Mariówce pod kierunkiem Małgorzaty Wawrzyńczak-Pawul podjął się interesującego i niełatwego wyzwania. Zadanie polegało na nagraniu filmu dokumentującego wybrane wydarzenie z historii lokalnej obejmującego lata 1863 – 1935. Było ono realizowane w ramach II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „KADRY HISTORII” organizowanego w okresie od lutego do kwietnia 2017 roku przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Napisany przez zespół z Mariówki scenariusz filmu pt: „SIEDMIU (NIE)ZAPOMNIANYCH” poświęcony upamiętnieniu postaci powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Mechlinem, 30 czerwca 1863 roku, spoczywających na cmentarzu w Smogorzowie, przeszedł pomyślnie etap ogólnopolskich kwalifikacji i znalazł się w ścisłym finale konkursu wśród 9 innych scenariuszy.

Realizacja scenariusza, nagranie materiału oraz jego montaż to duże wyzwanie. Skąpe informacje o powstańcach zachowały się jedynie w parafialnej księdze zgonów. Stąd właśnie wiadomo, że powstańcy pochodzili z różnych miejsc i grup społecznych: dwóch z rodzin ziemiańskich, piekarz, ślusarz, geometra, pisarz na poczcie zaś jeden był niewiadomego pochodzenia. Z tego powodu, chcąc przybliżyć ich postaci, nagrania odbywały się w różnych obiektach, np.: w dworze w Zbożennie, piekarni w Gielniowie czy Urzędzie Pocztowym w Przysusze. Uczniowie chętnie wcielili się w role powstańców i stworzyli profesjonalne kreacje aktorskie swoich postaci. Dzięki temu powstał wzruszający dokument filmowy będący nie tylko nowym źródłem informacji o tych nieco zapomnianych bohaterach, ale i cenną lekcją patriotyzmu dla współczesnego młodego pokolenia Polaków. Premierowy pokaz filmu miał miejsce podczas akademii patriotycznej z racji Święta Konstytucji 3 Maja w auli szkolnej w Mariówce i spotkał się z żywym i życzliwym przyjęciem zgromadzonej licznie widowni szkół mariowskich.

Patria Nostra

Uczniowie klasy I Prywatnego Gimnazjum w Mariówce: Jakub Wójcik, Maciej Leśniewski i Weronika Wrzesień wzięli udział w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego Patria Nostra.

Zadanie konkursowe polegało na utworzeniu 30 – sekundowej animacji komputerowej wykonanej w dowolnym programie na określony przez Organizatora Konkursu temat. Naszym tematem był zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda dokonany w Sarajewie 28 czerwca 1914 roku będący bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej jak i przebieg całego tego konfliktu. Wyzwanie to wymagało zaawansowanej wiedzy i pomysłowości twórców, gdyż w tak krótkim czasie należało zamieścić możliwie najwięcej treści w dostatecznie zrozumiały, a zarazem możliwie najatrakcyjniejszy sposób, dodać ścieżkę dźwiękową oraz zadbać o jakość grafiki.

W Konkursie wzięło udział 90 zespołów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Polski oraz Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Otrzymaliśmy zaproszenie na galę finałową, która odbyła się 6 lutego 2017r. o godz. 12-tej w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. Oprawa uroczystości była imponująca, wielu zaproszonych prominentnych gości, m.in. wiceminister sportu, wojewoda mazowiecki, starostowie podwarszawskich powiatów, senator i historyk Jan Żaryn oraz około 400 uczestników zmagań konkursowych.

Laureatów konkursu wyłoniło głosowanie wszystkich zespołów uczestniczących w Konkursie, które odbyło się na dwa tygodnie przed galą finałową. W świetle telewizyjnych kamer prowadzący galę aktor ….. odczytywał wyróżnione zespoły i laureatów. Ku naszej radości animacja zespołu z Mariówki została doceniona przez innych uczestników i znalazła się na 17 miejscu wśród wszystkich 90 uczestniczących w Konkursie. Uczniowie otrzymali wartościowe nagrody i powrócili do domu z przekonaniem, że w następnym roku znów ruszają do rywalizacji bogatsi o doświadczenie ciekawej historycznej przygody.

Opiekun zespołu Małgorzata Wawrzyńczak-Pawul