Konkurs Patria Nostra

Podobnie jak w ubiegłym roku, zespół uczniów z klasy II i III Gimnazjum w Mariówce w składzie: Jakub Wójcik, Natalia Pawlik i Adam Reguła pod kierunkiem p. M. Wawrzyńczak-Pawul wziął udział w Konkursie Historycznym Patria Nostra.

W tym roku Mazowsze reprezentowały 82 szkoły oraz kilkanaście szkół polonijnych z Ukrainy, Litwy, Białorusi , a nawet z Kazachstanu. Uroczysta gala finałowa odbyła się 20 lutego 2018r. w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie z udziałem wielu znamienitych gości, m.in. aktora Jerzego Zelnika, pani kurator Aurelii Michałowskiej, europosłów, senatorów, samorządowców i dobroczyńców.

Jak czytamy w podziękowaniu Mazowieckiego Kuratora Oświaty za udział naszych uczniów w konkursie, miał on na celu propagowanie historii Polski, krzewienie wartości i postaw patriotycznych, etyki chrześcijańskiej i budowę społeczeństwa obywatelskiego. To zestaw celów, które są niezmiernie ważne w wychowaniu młodych Polaków. Dlatego cieszymy się bardzo z udziału gimnazjalistów z Mariówki, bo udział w tak prestiżowym konkursie to nowe doświadczenie, możliwość rozwoju oraz szlifowania postaw patriotycznych.

 

Bohater.On

Szkoły w Mariówce uczestniczyły w tym roku szkolnym w szlachetnej inicjatywie Fundacji Sensoria z Wrocławia pod hasłem „BohaterOn. Włącz historię” wysyłając kartki i listy z pozdrowieniami, życzeniami, a nade wszystko z wyrazami wdzięczności wyrażanej żyjącym dotąd powstańcom warszawskim.

Uczniowie klasy II i III Prywatnego Gimnazjum i klasy VII Katolickiej Szkoły Podstawowej napisali łącznie 43 kartki i 5 listów, rozesłanych następnie konkretnym Bohaterom powstania.

I spotkała nas podobnie jak w ubiegłym roku nieoczekiwana radość, gdyż jeden z powstańców 92-letni Władysław Rosiński – żołnierz AK Zgrupowania Chrobry II, ps. „Zapałka” odpisał na list naszej gimnazjalistki Weroniki Sarwy z klasy II.

W liście podziękował za obdarzenie go szacunkiem i uznaniem. Jak napisał – „tak nas wychowała przedwojenna Polska, szkoła, rodzice i Kościół”. To piękne przesłanie, które warto zapamiętać. Życzył następnie Weronice i wszystkim tym, którzy pielęgnują pamięć dobrego zdrowia i spokoju oraz wytrwałości w pracy dla dobra Ojczyzny, która jest dla nas wszystkich wspólnym domem.

Dziękujemy bardzo panie Władysławie i wszyscy, którzy poświęciliście swoją młodość i zdrowie w obronie Ojczyzny. Pamiętamy o Was i będziemy wierni tej, którą tak ukochaliście.

Małgorzata Wawrzyńczak-Pawul

Jasełka w parafii

6 stycznia świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. W kościele parafialnym w Smogorzowie uczestniczyliśmy we mszy świętej w intencji babć i dziadków. Po Eucharystii uczniowie szkół imienia Świętej Królowej Jadwigi z Mariówki - Katolickiej Szkoły Podstawowej, Prywatnego Gimnazjum i Liceum zaprezentowali zgromadzonym seniorom Jasełka.

Aktorom towarzyszył chór szkolny śpiewający kolędy. Solistka chóru wykonała pieśni „Tobie, mały Panie” i „Jest taki dzień”. Uroczystość zakończyły życzenia i wiersz wygłoszony przez uczennicę klasy I.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

 

Góra grosza

W gimnazjum w Mariówce odbyło się podsumowanie akcji charytatywnej "Góra Grosza", podejmowanej co roku z inicjatywy Samorządu Szkolnego. Zebrane 3 kilogramy grosików pomogą dzieciom z różnych domów dziecka na terenie Polski. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zbieranie grosików uczniom i nauczycielom.

 

Laureatki Konkursów PCK

Uczennice naszych szkół: Prywatnego Gimnazjum im. św. Królowej Jadwigi i Katolickiej Szkoły Podstawowej w Mariówce zostały laureatkami powiatowych konkursów organizowanych przez rejonowy oddział PCK w Przysusze.

Uczennice z gimnazjum w Mariówce znalazły się na podium - na szczeblu powiatowym- w Konkursie Literackim organizowanym przez rejonowy odział PCK w Przysusze:

Izabela Wiśniewska zajęła II miejsce

Natalia Pawlik zajęła III miejsce.

Wielki sukces odniosły uczennice Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Mariówce, które zajęły wysokie miejsca w Powiecie, w Konkursie Plastycznym PCK:

Maja Górecka zajęła I miejsce

Rozalia Narewska II miejsce