Patria Nostra

Uczniowie klasy I Prywatnego Gimnazjum w Mariówce: Jakub Wójcik, Maciej Leśniewski i Weronika Wrzesień wzięli udział w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego Patria Nostra.

Zadanie konkursowe polegało na utworzeniu 30 – sekundowej animacji komputerowej wykonanej w dowolnym programie na określony przez Organizatora Konkursu temat. Naszym tematem był zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda dokonany w Sarajewie 28 czerwca 1914 roku będący bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej jak i przebieg całego tego konfliktu. Wyzwanie to wymagało zaawansowanej wiedzy i pomysłowości twórców, gdyż w tak krótkim czasie należało zamieścić możliwie najwięcej treści w dostatecznie zrozumiały, a zarazem możliwie najatrakcyjniejszy sposób, dodać ścieżkę dźwiękową oraz zadbać o jakość grafiki.

W Konkursie wzięło udział 90 zespołów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Polski oraz Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Otrzymaliśmy zaproszenie na galę finałową, która odbyła się 6 lutego 2017r. o godz. 12-tej w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. Oprawa uroczystości była imponująca, wielu zaproszonych prominentnych gości, m.in. wiceminister sportu, wojewoda mazowiecki, starostowie podwarszawskich powiatów, senator i historyk Jan Żaryn oraz około 400 uczestników zmagań konkursowych.

Laureatów konkursu wyłoniło głosowanie wszystkich zespołów uczestniczących w Konkursie, które odbyło się na dwa tygodnie przed galą finałową. W świetle telewizyjnych kamer prowadzący galę aktor ….. odczytywał wyróżnione zespoły i laureatów. Ku naszej radości animacja zespołu z Mariówki została doceniona przez innych uczestników i znalazła się na 17 miejscu wśród wszystkich 90 uczestniczących w Konkursie. Uczniowie otrzymali wartościowe nagrody i powrócili do domu z przekonaniem, że w następnym roku znów ruszają do rywalizacji bogatsi o doświadczenie ciekawej historycznej przygody.

Opiekun zespołu Małgorzata Wawrzyńczak-Pawul