Bohaterom Powstania Warszawskiego

Podobnie jak w ubiegłym roku Szkoły w Mariówce włączyły się do pięknej inicjatywy Fundacji Sensoria z Wrocławia pod hasłem „BohaterOn. Włącz historię”, która łączy pokolenia ludzi młodych z żyjącymi powstańcami warszawskimi. Akcja ta polega na wysyłaniu kartek i listów z pozdrowieniami, życzeniami, a nade wszystko z wyrazami wdzięczności, jakie młodzi Polacy wyrażają tym, którzy poświęcili swoją młodość i zdrowie w obronie Ojczyzny.

Uczniowie klasy II i III Prywatnego Gimnazjum i klasy VII Katolickiej Szkoły Podstawowej napisali łącznie 43 kartki i 5 listów, które zostaną rozesłane konkretnym Bohaterom powstania.

Oto wzruszający fragment jednego z listów: „jako uczennica klasy II Prywatnego Gimnazjum w Mariówce pragnę złożyć hołd poległym i żyjącym bohaterom powstania warszawskiego. Dziękuję powstańcom, którzy nie szczędzili własnej krwi i życia walcząc za Ojczyznę. Pani czyn pozostanie w mojej pamięci na zawsze. Jest to najwyższy wyraz patriotyzmu. Całym sercem jednoczę się z Panią.

To nie koniec działań w ramach projektu BohaterOn. Szkoły w Mariówce zakwalifikowały się do grona 15 szkół w województwie mazowieckim, które będą szczególnie popularyzować wiedzę o powstaniu warszawskim i polskim państwie podziemnym w swoich środowiskach lokalnych.

Małgorzata Wawrzyńczak-Pawul