Maturzyści 2019

26 maja 2019 r. odbyło się pożegnanie maturzystów w liceum w Mariówce.

Podczas uroczystości zakończenia szkoły przez tegorocznych maturzystów padło wiele słów wdzięczności oraz dobrych życzeń. Najważniejszym jednak elementem tej uroczystości była modlitwa.

Msza św. sprawowana przez ks. Macieja Szymańskiego, odbyła się w kaplicy szkolnej. Obecni na niej rodzice i nauczyciele z serca modlili się za abiturientów. Po Eucharystii wszyscy udali sie do szkoły, gdzie w bardzo miłęj i podniosłej atmosferze przemówliła p. Dyrektor Agata Wyrodek i po niej s. Lidia Janowska, przedstawicielka zgromadzenia, czyli organu prowadzącego szkołę. Swoje dobre słowa do nauczycieli i uczniów skierowali także rodzice maturzystów.Wszyscy życzyli uczniom klasy III Dobra, czyli obecności Boga w ich dorosłym życiu.

Kochani maturzyści - zawsze bardzo dbaliśmy o Was i cieszymy się Waszymi sukcesami. Teraz modlimy się o światło Ducha św. na czas Waszych egzaminów maturalnych.

 

I miejsce w Konkursie "Poznajemy Ojcowiznę"

I miejsce dla uczennic z naszej szkoły w Ogólnopolskim Konkursie POZNAJEMY OJCOWIZNĘ.

30 marca 2019 r. odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Kozienicach finał wojewódzki 26 Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego POZNAJEMY OJCOWIZNĘ. Rewelacyjnie wypadły w nim uczennice z gimnazjalnej klasy III przy Liceum Ogólnokształcącym im. św. Królowej Jadwigi w Mariówce: Zuzanna Przanowska, Estera Mocarska, Julia Kmita, i Julia Stachecka, które zajęły I miejsce w kategorii zespołowej. Dziewczęta wykonały piękną, wzruszającą pracę: „Kotfin w muzycznej tece” o smutnych losach byłego dziedzica Kotfina Wacława Bauerfeinda. Mało kto wie, że ten człowiek sercem wspierający wojska Hubala, skonstruował pierwszy polski samochód osobowy, był doskonałym pianistą, ale niestety zginął rozstrzelany przez Niemców. Podczas finału uczennice z Mariówki uczestniczyły w grze miejskiej po Kozienicach oraz koncercie fortepianowym. Teraz przed dziewczętami finał krajowy w Elblągu. Gratulujemy i mocno trzymamy kciuki, by pobyt na Żuławach Wiślanych przyniósł równie wiele radości.

Mariówka w finale ogólnopolskiego konkursu Patria Nostra

Już po raz trzeci uczniowie klasy III gimnazjum reprezentujący w tym roku Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Św. Królowej Jadwigi w Mariówce wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Patria Nostra”.

Konkurs ten w sposób atrakcyjny dla pokolenia współczesnych uczniów przybliża wydarzenia, postaci i procesy historyczne. W trzyosobowych zespołach uczniowie przygotowują prace konkursowe w formie półminutowych animacji lub minutowego filmu. Tematy do wyboru przygotowują Organizatorzy Konkursu.

Liderem naszego zespołu od trzech lat jest uczeń klasy III gimnazjum Jakub Wójcik, a skład drużyny uzupełniły: Natalia Pawlik i Weronika Wrzesień. Zmierzyli się oni z niełatwym tematem „Przygotowanie Akcji AB. Eksterminacja polskich elit 1940r.” W swoim filmie uczniowie z Mariówki przedstawili  w pomysłowy i poruszający sposób podpisania dokumentów przez Hansa Franka nazistowskiego gubernatora utworzonego z części okupowanych przez III Rzeszę  ziem polskich Generalnego Gubernatorstwa. 

Na gali finałowej podsumowującej tegoroczną edycję Konkursu, która odbyła się 25 marca 2019r. w Centrum Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, Organizatorzy  i liczni zaproszeni Goście podkreślali trud uczniów i wysoki poziom merytoryczny prezentowanych prac konkursowych. Nasi uczniowie znaleźli się w gronie 85 wyróżnionych w finale szkół, zostali nagrodzeni godnie reprezentując naszą Szkołę.

 

 

Nasza uczennica laureatką konkursu literackiego

Muzeum Niepodległości w Warszawie przeprowadziło XVIII edycję konkursu Mazowsze – moja mała ojczyzna, którego celem była próba wyrażenia przez uczestników własnego stosunku do ,,małych ojczyzn” – rodzinnego domu, miejsca zamieszkania, regionu.

Estera Mocarska z klasy III gimnazjum pod opieką pani Moniki Jędrzejczak-Wieczorek zdobyła III miejsce w kategorii praca literacka. Warto podkreślić wysoka rangę konkursu, który patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Gratulujemy laureatce i cieszymy się, że nasza „mała ojczyzna” żyje w sercach uczniów.

Spotkanie autorskie

7 stycznia 2019 r. odbyło się w szkołach w Mariówce spotkanie autorskie z panem Edwardem Pawlikiem, pisarzem i regionalistą, który jest autorem publikacji o Przysusze i o życiu w czasach wojennych oraz powojennych w naszych okolicach.

Autor przedstawił dzieciom i młodzieży swoje publikacje. Następnie przeczytał kilka swoich wierszy, które są najbliższe jego sercu. Jako dziecko był świadkiem Powstania Warszawskiego. Dlatego jeden z wierszy dotyczył własnie tych tragicznych wydarzeń.

Inny wiersz został napisany pod wpływem pierwszej miłości. Po odczytaniu tego wiersza młodzież nagrodziła autora brawami. Pan Pawlik podzielił się także z nami wspomnieniami z wyboru Papieża Polaka.

Po prezentacji książek młodzież i dzieci mieli możliwość zadawania pytań. Można było zauwać z jaką pasją nasz gość opowiada o swojej pracy pisarskiej. Wierność swojej pasji oraz wytrwałość, to wartości, których młody człowiek może się uczyć od Pana Pawlika.