Dzień dla Niepodległej

9 listopada 2018 r. odbyły się w Szkołach im. św. Królowej Jadwigi w Mariówce obchody 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Był to nasz „Dzień dla Niepodległej”. 

Już na pierwszej godzinie lekcyjnej spotkaliśmy się w auli szkolnej, aby uroczyście rozpocząć szkolne obchody. Wszyscy uczniowie i nauczyciele przypięli patriotyczne kotyliony, przygotowane wcześniej przez dzieci podczas zajęć świetlicowych. Następnie rozpoczęliśmy szkolny konkurs QR Kod, którego celem było przypomnienie wszystkim jak pięknie jest być Polakiem. Potem klasy 0-3 utworzyły „ruchomą flagę Polski”. Po zrobieniu fotografii dzieci wykonywały w swoich salach patriotyczne prace plastyczne.

Pięknie pracowali również uczniowie III klasy gimnazjum, którzy przeprowadzili w całej szkole akcję: „Lokalna pocztówka patriotyczna na 100 - lecie niepodległości”. Kartki pocztowe zostały przygotowane na tę okazję już w ubiegłym roku szkolnym w ramach konkursu dla uczniów i absolwentów naszych szkół. Uczniowie wszystkich klas wysłali prawie 100 kartek do swoich rodzin, przyjaciół czy szkół noszących imię św. Królowej Jadwigi w całej Polsce chcąc w ten sposób podzielić się radością z życia w wolnej Polsce. Ważnym akcentem naszych obchodów stulecia niepodległości było złożenie kwiatów przy pomniku poległych i pomordowanych we wrześniu 1939r. żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. Pomnik ten znajduje się przy kościele parafialnym w Smogorzowie. W delegacji reprezentującej Wspólnotę Szkolną wzięli udział uczniowie reprezentujący wszystkie szkoły mariowskie.

O 11.05 spotkaliśmy się w auli szkolnej, gdzie po uroczystym wprowadzeniu sztandaru szkoły, dokładnie o godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy Polski Hymn Narodowy w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Rekord dla Niepodległej”. Po odśpiewaniu Hymnu uczniowie klasy IV zaprezentowali program wokalno – patriotyczny pt.: „Współczesne formy patriotyzmu”. Następnie uczniowie klas VI i VII, w formie quizów interaktywnych, przypomnieli nam wszystkim najważniejsze daty historycznych wydarzeń, dzięki którym dziś cieszymy się niepodległością. Oczywiście nie brakło słodkich upominków dla zwycięzców wszystkich podejmowanych inicjatyw patriotycznych. Całą uroczystość zakończyliśmy radosną niespodzianką. Uczniowie klasy IV obsypali wszystkich kolorowymi balonami, ci natomiast, którzy złapali czerwony lub biały balon otrzymali słodki upominek.

To nie koniec patriotycznych zmagań. Przed nami jeszcze kilka patriotycznych inicjatyw, przygotowanych przez uczniów liceum i inne klasy, które będą nas ubogacać i przedłużać radość ze świętowania wielkiego Jubileuszu naszej Ojczyzny prezentując swój pomysł na niepodległość.