Podwójne zwycięstwo - I miejsce w kraju indywidualnie i zbiorowo

W dniach 26 - 28 maja br. w Witnicy (województwo lubuskie), na gościnnej Ziemi Gorzowskiej, odbył się Zlot Centralny Laureatów XXIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę". Wzięło w nim udział 128 uczestników - najlepszych krajoznawców tegorocznej edycji wraz z opiekunami. Historyczny sukces odnieśli uczniowie z Mariówki uzyskując aż dwa I miejsca w rożnych kategoriach.

W kategorii zespołowej szkół gimnazjalnych I miejsce w kraju zajął zespół z Prywatnego Gimnazjum im. św. Królowej Jadwigi w Mariówce w składzie: Julia Skuza, Emilia Mikrut, Weronika Sadza i Paweł Umerle (wszyscy klasa III). Ich praca "Historia rodem z piwnicy" zachwyciła pomysłowością i polotem opisu.

W kategorii indywidualnej szkół ponadgimnazjalnych bezkonkurencyjna okazała się Julia Ścisłowska (klasa I) z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Królowej Jadwigi w Mariówce - zdobywczyni I miejsca! Julia napisała pracę "Śladami wyznawców judaizmu". Była to poruszająca opowieść na podstawie relacji Israela Szpitalnika, byłego mieszkańca pobliskiej miejscowości Odrzywół. Jurorzy byli pod wrażeniem, nie ukrywali wzruszenia.

Rywalizację konkursową uczniowie z Mariówki rozpoczęli od I miejsca na etapie regionalnym w Radomiu i już do samego finału ogólnopolskiego nie oddali prowadzenia. Prace zostały napisane pod kierunkiem p. Marzeny Papis - nauczycielki geografii, która na Zlocie otrzymała aż trzy nagrody za całokształt pracy i opiekę nad laureatami konkursu. Warto dodać, że opisany konkurs to jeden z nielicznych z bogatą tradycją, który od lat uczy młodzież i dzieci umiłowania Ziemi Ojczystej. Konkurs organizowany jest pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Nad Zlotem patronat objęli: Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak, Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa i Starosta Powiatu Gorzowskiego Małgorzata Domagała. Patronami medialnymi byli TVP3, Gazeta Lubuska i Radio Zachód oraz miesięczniki turystyczne ,,Poznaj swój kraj’’ i ,,Gościniec’’.

Sam pobyt na Zlocie w Witnicy był doskonale przygotowany przez organizatorów. Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzili Prywatne Muzeum Chwały Oręża Polskiego Pułkownika Czesława Chmielewskiego, ratusz, neogotycki kościół z 1875 roku ze 130 - letnimi organami oraz Żółty Pałacyk, który pierwotnie był fabrykancką willą. Wieczorem miało miejsce spotkanie inaugurujące Zlot. Wzięli w nim udział uczestnicy, zaproszeni goście, władze samorządowe, media. Po występach dzieci i młodzieży z Miejskiego Domu Kultury w Witnicy odbyło sie spotkanie z fotografikiem - przyrodnikiem i regionalistą Piotrem Charą. W sobotę uczestnicy Zlotu udali się na piękną wycieczkę krajoznawczą, podczas której zwiedzili: Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji w Witnicy z jego czterema przestrzeniami (kultury drogi, refleksji, słupów milowych cywilizacji i fantazji), Park Dinozaurów w Nowinach Wielkich oraz Edukacyjny Park Dendrologiczny w Mościcach. W godzinach popołudniowych miała miejsce gala wręczenia nagród oraz ognisko połączone z warsztatami integracyjnymi.

Przed odjazdem, w niedzielę 28 maja, zorganizowano kolejną wyprawę. Tym razem uczestnicy poznali Jezioro Wielkie - polodowcowy zbiornik o wydłużonym kształcie, charakterystycznym dla jezior rynnowych. Jest to najgłębsze i najczystsze jezioro zespołu przyrodniczo - krajobrazowego „Uroczysko Ośniańskich Jezior". Ostatnim punktem był Dąbroszyn, który jako osada istniał już w XII wieku. Tu można było zachwycać się pałacem z XVII wieku, z wieloma detalami architektonicznymi. Park pałacowy z końca XVIII wieku pierwotnie miał formę francuskiego ogrodu barokowego, na początku XIX wieku został przekształcony w stylu angielskiego romantyzmu. Jeszcze rzut oka w stronę ujścia Warty i pora wracać tam, gdzie korzenie.

Jak niegdyś powiedział przewodniczący jury p. Andrzej Gordon „Uczestnicy konkursu to oficerowie Ojcowizny, strażnicy piękna przeszłości, teraźniejszości i przyszłości". Uskrzydleni tym przesłaniem będziemy kontynuować promowanie regionu.