Wolontariat w hospicjum

14 stycznia 2019 r. w szkole w Mariówce odbyła się rozmowa o miłości uczniów KSP z wolontariuszką hospicjum w Radomiu.

Pani Anna jest spokojną i miłą osobą. Wydawałoby się, że na pierwszy rzut oka nie różni się od innych osób, które znamy. A jednak… ma w sobie tyle miłości, że mogłaby obdzielić nią pół świata. Jest wolontariuszką w Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. W spotkaniu z młodzieżą pięknie przedstawła pracę wolontariuszki.

Uczniowie klas od IV do VIII KSP oraz III gimnazjum i liceum zadawali mnóstwo pytań, na które usłyszeli zawsze ciekawą i łagodną odpowiedź od p. Anny.

Spotkania z ważnymi ludźmi są bardzo wartościowe dla uczniów i nauczycieli. Poszerzają horyzonty i można je nawet porównać do podróży, która buduje w nas zawsze coś dobrego. Pani Anna pokazała uczniom, że praca dla innych rozwija nas, pokazuje nam, że możemy więcej niż nam się wydaje i pomaga nam przekraczać nasze granice. Rozmowa o pracy w hospicjum uświadomiła także uczniom, że takie trudne tematy, jak cierpienie i umieranie nie muszą być tematem tabu. Trudne doświadczenia mogą być nawet dobre dla nas i naszych bliskich. A patrząc na chorych ludzi możemy zobaczyć BOGA.

Fizyka na wyjeździe

11 stycznia 2019 r. uczniowie klas I, II, III i IV z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Mariówce odbyli podróż naukową do Radomia.

Co to jest fizyka? Dla tak małych jeszcze dzieci pojęcie fizyki jest obce. Słyszą jak ich starsi koledzy opowiadają o zajęciach fizyki, ale często nie mogą wyobrazić sobie o co w tym przedmiocie chodzi.Centrum Nauki ATOM w Radomiu oferuje szeroki zakres eksperymentów naukowych. Wybraliśmy się tam, aby przekonać się do tak trudnego przedmiotu. Dzieci mogły własnoręcznie i naocznie doświadczyć różnych prawach, które rządzą światem. Sposób nauki przez zabawę zawsze lepiej przemawia do małych dzieci. Dlatego czas spędzony w takim centrum naukowym był owocny i bardzo ciekawy.

Następnie dzieci obejrzały przedstawienie pt.: „Daszeńka” w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Przedstawienie to było bardzo pouczające. Aktorzy w bardzo aktywny interesujący sposób pokazali jak ważna i odpowiedzialna jest opieka nad psem, który czuje, cierpi i jest istotą żywą, a nie zabawką. Zwierzę domowe może dać wiele radości pod warunkiem, że człowiek okaże mu serce.

Nauka w aktywny sposób zawsze przynosi duże efekty. Dlatego wyjazdy edukacyjne są bardzo ważne w procesach kształcenia. Mamy nadzieję, że dzieci zapamiętają na długo taką wycieczkę.

Polskie smaki

15 listopada 2018 r. klasa VIII z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Mariówce przygotowała dla całej szkoły poczęstunek "POLSKIE SMAKI". Inicjatywa ta została podjęta w ramach patriotycznych działań obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na tradycyjnym polskim stole znalazły się najwspanialsze smaki znane w naszym kraju od stuleci: pierogi, placek drożdżowy, sernik, szarlotka, swojski chleb ze smalcem i kiszonymi ogórkami i sałatka jarzynowa.

Uczniowie zadbali także o piękne dekoracje stołu. Pięknym  dopełnieniem były chusty kwiatowe w barwach ludowych.

Bardzo dziękujemy uczniom klasy VIII za wspaniały klimat poczęstunku. Było bardzo radośnie i udało Wam się stworzyć dobry polski klimat.

 

 

Ku Niepodległej

20 listopada 2018 r. w auli Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Mariówce grupa artystyczna zaprezentowała pokaz historyczny pt.: „Ku niepodległej”.

Była to dla wszystkich uczniów wesoła lekcja historii, upamiętniająca dążenia niepodległościowe. Dzieci zapoznały się z niektórymi strojami z epoki oraz usłyszały opowieści historyczne dotyczące powstań narodowych oraz wielu różnych ważnych wydarzeń historycznych.

Uczniowie mogli także wypróbować kolekcję replik broni używanych przez powstańców i w I wojnie światowej. W ciekawy i obrazowy sposób grupa artystyczna przedstawiła sytuację naszego kraju pod zaborami, rolę i legendę marszałka Józefa Piłsudskiego oraz legionów. Celem takiej żywej lekcji historii było poznanie kultury i sztuki patriotycznej.

Spotkanie z kulturą wysoką

5 listopada 2018 roku gościliśmy w naszej szkole grupę teatralną z Bielska-Białej, która zaprezentowała spektakl pt. Dziady cz. II.

Uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej, gimnazjaliści oraz licealiści mieli okazję zobaczyć dzieło Mickiewicza na szkolnej scenie.

Klasyczna adaptacja utworu literackiego, dobra gra aktorska, oprawa muzyczna oraz efekty specjalne (“dymne”) sprawiły, że widzowie odebrali sztukę bardzo pozytywnie. Dla jednych była to świetna powtórka przed egzaminem, dla innych wprowadzenie do lektury, a dla najmłodszych - być może zachęta do przeczytania książki. Niewątpliwie inscenizacja ubogaciła życie kulturalne naszej szkoły, a ponadto świetnie wpisała sie w nastrój niedawno obchodzonego Święta Zmarłych.