Spotkanie z Policją

22 września br. uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Komisariatu Policji w Przysusze. Tematem spotkania było „Bezpieczeństwo uczniów oraz odpowiedzialność karna nieletnich”.

W ramach spotkania funkcjonariusze przybliżyli dzieciom zasady bezpiecznego zachowania w szkole oraz w drodze do i ze szkoły, a także przedstawili konsekwencje prawne wynikające z różnych niewłaściwych zachowań, np. stosowania wobec innych przemocy, agresji słownej, kradzieży cudzego mienia, czy nękania w Internecie.

Dzieci miały okazję do czynnego udziału w zajęciach poprzez zadawanie pytań, na które prowadzący udzielali wyczerpujących odpowiedzi. Mamy nadzieję, że udział w spotkaniu zaowocuje większą odpowiedzialnością uczniów za swoje zachowanie.

Rozpoczęcie Roku Szkolnego w KSP w Mariówce

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018 odbyła się 4 września, dzięki czemu można było cieszyć się wakacjami nieco dłużej.

Jak co roku, na rozpoczynającą uroczystość Mszę św., odprawianą w kościele parafialnym w Smogorzowie, przybyli uczniowie rodzice i nauczyciele. Podczas Eucharystii dziękowano za szczęśliwie przeżyte wakacje oraz proszono o błogosławieństwo na cały rok pracy szkolnej.

Oficjalne otwarcie roku szkolnego miało miejsce w auli szkolnej, podczas spotkania z p. Dyrektor Agatą Wyrodek. Pani Dyrektor, w swoim krótkim przemówieniu serdecznie powitała całą społeczność szkolną, a zwłaszcza dzieci rozpoczynające naukę w szkole, następnie przybliżyła zebranym najważniejsze informacje dotyczące organizacji pracy w najbliższych miesiącach i przedstawiła wychowawców poszczególnych klas.

Na zakończenie uroczystości, uczniowie rozeszli się do swoich sal na pierwsze po wakacjach spotkanie z wychowawcami.

Z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego 2017/2018 życzymy wszystkim: Uczniom wielu sukcesów i dociekliwości w zgłębianiu wiedzy, Nauczycielom spokoju, cierpliwości i niegasnącego zapału do pracy!

Pokazy chemiczne

26 maja 2017 r. w Katolickiej Szkole Podstawowej w Mariówce odbyły się spektakularne pokazy chemiczne. Dzieci miały okazję przeżyć magiczną lekcję chemii. Okazało się, że chemia nie jest trudna, jeśli tylko przedstawi się ja w ciekawy i przystępny sposób.

Nawet przedszkolaki mogą poznać różnice miedzy stenem, a dwutlenkiem węgla, czy zaobserwować właściwości gazu. Wszystkie dzieci zgodnie stwierdziły, że chemia jest zabawna, ważna, potrzebna, a otaczający nas świat nie mógłby istnieć bez naukowców badających rzeczywistość, w której żyjemy.

Dzień Rodziny

W Katolickiej Szkole Podstawowej w Mariówce odbył się w niedzielę 11 czerwca 2017 r. długo przygotowywany i oczekiwany Dzień Rodziny. Była to okazja do wyrażenia swojej miłości i wdzięczności rodzicom poprzez występy i przygotowane upominki. Tego dnia wszystkie dzieci - od najmłodszych przedszkolaków do najstarszych szóstoklasistów - dziękowały swoim Rodzicom za trud wychowania i wszelkie dobro jakie otrzymują od nich na co dzień.

Program artystyczny, który przygotowali uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami był darem dzieci dla Rodziców. Na scenie prezentowały się kolejno dzieci w bardzo różnorodny sposób. Oglądaliśmy przedstawienie przygotowane przez najmłodszych przedszkolaków o pszczółce szukającej szczęścia oraz o dobrym skrzacie w wykonaniu dzieci z zerówki. Koło teatralne zaprezentowało uwspółcześnioną bajkę o Kopciuszku z dobrymi radami dla rodziców. Pozostali uczniowie śpiewali piosenki, recytowali wiersze i tańczyli. Wszystkie występy bardzo podobały się rodzicom i były nagradzane gromkimi brawami. W niejednym oku zakręciła się łezka…

Gala o bł. Honoracie Koźmińskim

25 kwietnia 2017 r. Dagmara Świercz, Natalia Lewandowska i Maria Woszczyńska, uczennice klasy VI z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Mariówce, wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Bł. O. Honoracie Koźmińskim „100 lat narodzin dla nieba Bożego Architekta Błogosławionego Honorata Koźmińskiego”, który odbył się pod patronatem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, Burmistrza Nowego Miasta nad Pilicą Mariusza Dziuby oraz Sanktuarium bł. Honorata Koźmińskiego w Nowym Mieście.

Organizatorem Konkursu była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowym Mieście. Celem konkursu była popularyzacja postaci bł. o. Honorata z racji 100-lecia jego śmierci oraz włączenie się w Ogólnopolskie obchody roku bł. O. Honorata. W budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyły się najpierw dwa pierwsze etapy konkursu. Następnie w bardzo miłej atmosferze dzieci, opiekunowie i organizatorzy przeszli do Sanktuarium bł. o. Honorata Koźmińskiego. Tutaj przy relikwiach Błogosławionego zostały wręczone nagrody, dyplomy oraz drobne upominki dla wszystkich uczestników konkursu.

Wielkie wrażenie na uczestnikach wywarła obecność Pana Senatora RP Stanisława Karczewskiego, który bardzo ciepło i pięknie przywitał wszystkich obecnych i wręczył I nagrodę. Pan Senator mówił do zgromadzonych, że postać o. Honorata jest nam bardzo bliska, a jego myśli spisane w kalendarzu honorackim są praktycznymi wskazówkami i zadaniami na każdy dzień. Na zakończenie podziękował wszystkim, podkreślając, że udział w konkursie jest wyrazem wielkiego zapału i zaangażowania młodych ludzi oraz miłości do Boga i Ojczyzny, której uczy Ojciec Honorat. Po części oficjalnej wszyscy przeszli do refektarza zakonnego na słodką agapę.