Zabawy edukacyjne - propozycje dla chętnych

Propozycje na 26, 28, 29 05. 2020 r.

Witam!

26 maja świętujemy Dzień Matki. Na wcześniejszych zajęciach, podawałam różne propozycje prac z papieru, wśród nich również wykonanie upominków dla mam. Pamiętajcie o tym święcie.

W tym tygodniu chcę zaproponować prace z plasteliny, modeliny, ciastoliny .

Są to lubiane przez dzieci materiały, można nadawać im różne formy, a jeżeli coś się nie uda łatwo poprawić. Podobnie jak inne prace plastyczne doskonalą sprawność rąk, rozwijają wyobraźnię.

Potrzebna będzie kolorowa plastelina, modelina lub ciastolina.

Jak zrobić różne zwierzątka z plasteliny np. motyla, ślimaka, kotka, dinozaura, smoka, ptaszka w gniazdku można zobaczyć na stronie: https://miastodzieci.pl/zabawy/jak-zrobic-zwierzatka-z-plasteliny/

Można również coś zrobić według własnego pomysłu.

Nieco starszym i bardziej cierpliwym uczniom polecam wykonanie kolorowego obrazka z kwiatkami, na kartce z bloku technicznego. Może to być również upominek dla mamy.

Pozdrawiam, Anna Woźnica.

Zadania na 19, 21, 22 maja 2020 r.

WITAM!

Po różnych zabawach plastycznych chcę zaproponować  zagadki i łamigłówki logiczne.

Rozwijają one logiczne myślenie dzieci . Ich wspólne rozwiązywanie może  być  też interesującą formą spędzania wolnego czasu z rodzeństwem i  rodzicami.

Ciekawe zagadki z możliwością sprawdzenia odpowiedzi znajdziecie na stronie:  https://miastodzieci.pl/zagadki/k/zagadki-logiczne/

Przykłady  tych zagadek:

Zawsze przyjdzie, ale nigdy nie przyjdzie dzisiaj. Co takiego?

Szły gęsi gęsiego –jedna za drugą. Ile było gęsi?

Nieco starsze dzieci zachęcam do rozwiązywania łamigłówek logicznych, znajdziecie je na stronie: https://miastodzieci.pl/zagadki/lamiglowki-logiczne/

Pamiętajcie o zbliżającym się święcie waszych mam. Niektóre propozycje podawałam już w poprzednim tygodniu. Możecie też namalować lub wykleić laurkę. Ciekawą propozycją może być  serce  -wydzieranka . Na kartce z bloku narysujcie kształt serca, a następnie  wyklejcie oddzieranymi kawałkami  papieru w różnych odcieniach czerwieni, różu, mogą to być też  kolorowe gazety.

Pozdrawiam serdecznie, Anna Woźnica

Zadania na 12, 14, 15 maja

WITAM SERDECZNIE !

W tym tygodniu chcę zaproponować wykonanie kolejnych prac plastycznych, tym razem z wykorzystaniem rolek po papierze toaletowym lub papierowych ręcznikach.

Mogą one stanowić dekoracje w waszym pokoju, służyć do zabawy, znaleźć praktyczne zastosowanie jako schowek na drobne przedmioty, a także można je komuś ofiarować np. jako upominek z okazji Dnia Matki.

Do wykonania tych prac oprócz rolek potrzebne będą: kolorowy papier, bibuła, klej, farby, kredki, a także można wykorzystać kawałki filcu, tkanin, guziki.

Propozycje jak wykonać kotka i myszkę znajdziecie na stronie: https://miastodzieci.pl/zabawy/kotek-i-myszka-z-rolek-po-papierze/

Kolekcję owadów można zrobić korzystając ze strony: https://miastodzieci.pl/zabawy/wiosenny-wianek/

Ciekawym pomysłem jest ptasi domek , można go powiesić jako ozdobę w pokoju: https://miastodzieci.pl/zabawy/ptasi-domek-z-rolek-po-papierze/

Chłopcom proponuję wykonanie garażu na małe samochody, robota lub dinozaura: https://mojedziecikreatywnie.pl/2018/06/co-zrobic-z-rolek-po-papierze/

Na tej stronie znajdziecie też inne ciekawe pomysły np. zamek, domy, drzewa, kwiaty w doniczkach, różane drzewko.

Pozdrawiam, Anna Woźnica

Zadania na 8 maja 2020 r.
Kochane Śweitliki,
2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, a 3 maja była rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Natomiast dzisiaj obchodzimy uroczystość św. Stanisława Biskupa, który oddał życie za Polskę, Zachęcam Was do wykonania kolorowanek oraz rozwiązania krzyżówki związanych z tymi świętami. Jak zawsze, możecie przysyłać wykonane prace, bym mogła je umieścić na naszym Świetlikowym fanpage. Zapraszam Was także na stronę internetową http://pastelowekredki.pl/blog/2020/04/23/polska-moj-kraj-patriotyczne-materialy-do-zdalnej-edukacji-sudoku-prezentacja-itp/ gdzie możecie znaleźć ciekawe materiały dotyczące wyżej wymienionych świąt oraz posłuchać legendy "Wars i Sawa" mówiącej o powstaniu Warszawy. Życzę Wam dobrego weekendu i pozdrawiam serdecznie Was i Waszych Bliskich :-). Monika Samol
 

 

 

Propozycje na:  5, 7, 8 maja 2020 r.

Witam wszystkich Świetlików!

W tym tygodniu chcę Wam zaproponować fascynującą zabawę z origami.

ORIGAMI to sztuka składania papieru, która wywodzi się  z Chin, ale bardzo dużą popularnością cieszy się w Japonii, gdzie jest uważana za sztukę tradycyjną. Origami wykonuje się zwykle  z jednej kwadratowej kartki papieru, bez cięcia i klejenia. Najczęściej używa się kartek w jednolitym kolorze, ale  można też wykorzystać papier we wzory lub kupić zestawy do origami. Najważniejszą  zasadą jest składanie papieru wzdłuż prostych linii we wszystkich możliwych kierunkach.

Origami rozwija dziecięcą wyobraźnię, ćwiczy koncentrację, sprawność ruchów rąk, logiczne myślenie. To też bardzo dobre przygotowanie do pisania, liczenia, czytania.

Do wykorzystania polecam instrukcje i filmiki ze stron: http://www.zabawkowicz.pl/zabawka/1763,origami-dla-poczatkujacych.html

https://miastodzieci.pl/zabawy/origami-dla-dzieci-slon/

Możecie tam zobaczyć jak zrobić różne zwierzątka: lisa, kota, nietoperza, kaczkę, gołębia,  dinozaura i wiele innych, a także samolot czy łódkę.

 Życzę przyjemnej zabawy .

Pozdrawiam, Anna Woźnica.

JĘZYK ANGIELSKI - 4 maja 2020 r.

Najpierw podaję pomoc dla Państwa. Dzisiaj chciałabym, aby dzieci pouczyły się czasowników:
 1. cry - płakać (wymowa kraj)
 2. drink - pić
 3. eat - jeść (wymowa it)
 4. read - czytać (wymowa rid)
 5. run - biegać (wymowa ran)
 6. sing - śpiewać
 7. sit - siedzieć
 8. sleep - spać (slip)
 9. smile - uśmiechać się (wymowa smajl)
 10. talk - rozmawiać (wymowa tok)
 11. think - myśleć (wymowa fink)
 12. write - pisać (wymowa łrajt)

Proszę, aby dzieci pokolorowały obrazki jednocześnie nazywając je po angielsku. Jeśli ktoś nie ma możliwości wydrukowania katy pracy, proszę, aby dzieci z ekranu komputera lub telefonu pokazywały palcem obrazki i powtarzały nazwy czynności. Najlepiej, aby dzieci powtarzały nazwy czasowników wielokrotnie podczas zabawy lub innych codziennych czynności.

Zadania na 27, 28 kwietnia 2020 r.

Witam serdecznie!

Robi się już coraz cieplej i nasza przyroda wygląda teraz weselej. W naszym otoczeniu pojawiło się więcej barw, zaczynają kwitnąć drzewa, krzewy, rośliny na łąkach w ogródkach. Dni są coraz dłuższe jest dużo słońca, które podkreśla wiosenne kolory. Spróbujcie narysować kredkami lub namalować farbami jakiś fragment wiosennego krajobrazu, który widzicie przez swoje okno . Możecie zatytułować swoje dzieło: ,,Mój świat wiosną’’.

Pozdrawiam, Anna Woźnica

Zadania na 21, 23, 24 kwietnia 2020 r.

Witam serdecznie !

Corocznie 22 kwietnia obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI. Jest to największe ekologiczne święto. Podstawowe cele związane z jego obchodami to: uświadamianie ludziom zagrożeń, jakie są związane z rozwojem przemysłu , motoryzacji i nadmiernym wykorzystaniem zasobów przyrody.

Jeżeli znajdziecie trochę czasu napiszcie list w imieniu Ziemi do ludzi:

Kochani!

Postanawiam napisać ten list ponieważ………………………………………………….

Pozdrawiam Wasza Ziemia

 Teraz pewnie trochę więcej czasu spędzacie w domach, ale nie należy zapominać o zdrowym trybie życia. Bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie się. Chcę wam zaproponować przygotowanie zdrowych, apetycznych kanapek dla dzieci. Ciekawe propozycje znajdziecie na stronie https://miastodzieci.pl/czytelnia/30-przepisow-na-kanapki-ktorym-nie-oprze-sie-zadne-dziecko/amp/

Dowiecie się co powinna zawierać zdrowa kanapka i jak ciekawie można ją wykonać np. mogą to być kanapki w kształcie różnych zwierząt, pojazdów. Nawet niektóre produkty, które często uważacie za mniej smaczne podane w takiej kanapce mogą być chętniej zjadane. Możecie też przygotować coś według własnego pomysłu. Każda kanapka powinna zawierać warzywa, mogą też być kanapki z owocami.

Życzę smacznego!

Pozdrawiam Anna Woźnica

Zadania na 20, 21, 22, 23, 24 kwietnia 2020 r.
Kochane Świetliki,
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Zapraszam Was w chwili odpoczynku od nauki i odrabiania lekcji do pokolorowania rysunków, albo wypełnienia ich dowolną metodą. Zachęcam do przysłania zdjęć wykonanych prac. Zamieszczę je na naszym Facebooku. Jeśli Ktoś z Was ma jeszcze wykonane jakieś wcześniejsze prace, przesłane przeze mnie czy przez Panią Anię, to też może je przysłać na mój adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jeśli nie możecie wydrukować rysunków, spróbujcie narysować własne lub według wzoru poniżej zamieszczonych rysunków.
Pozdrawiam Was serdecznie
Monika Samol
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadania na 16 i 17 kwietnia

Witam Was serdecznie po świątecznej przerwie.

Po różnych pracach plastycznych czas trochę popisać.

Proponuję zabawę w ,,Węża słownego’’, im będzie dłuższy tym lepiej.

Potrzebna będzie kartka i coś do pisania. Na kartce zapisujemy jakiś wyraz, a następnie dopisujemy kolejne według zasady: każdy następny zaczyna się na literę, którą kończy się poprzedni.

TATA – APARAT – TRAMWAJ - …………………

Na początek mogą być dowolne słowa, ale później spróbujcie układać węże tematyczne np. nazwy roślin, zwierząt, nazwy pojazdów.

KLON – NIEZAPOMINAJKA – AGREST- …………………

WILK – KROWA – ALIGATOR - ………………….

MERCEDES – AUTOBUS – STAR - ………………….

Takie węże możecie układać sami lub zespołowo, z rodzeństwem, rodzicami. Może to być konkurencja na czas np. wyznaczamy 10 minut i wygrywa osoba, której wąż będzie miał najwięcej wyrazów.

Miłej zabawy!

Zachęcam także do czytania jakiejś książki, komiksu lub wierszyków.

 Anna Woźnica

 

 

 

Kochane Świetliki,
już za parę dni będziemy przeżywać święta Wielkiej Nocy. Zachęcam Was do kolorowania pisanek i symboli wielkanocnych. Zapraszam także do przysyłania na mój adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  fotografii kolorowanek wcześniejszych wiosennych, wielkanocnych oraz prac zaproponowanych przez Panią Annę Woźnicę. "Wrzucę" je na naszego świetlicowego facebooka.
Pozdrawiam Was oraz Wasze Rodziny serdecznie, życząc dobrych i owocnych świąt Wielkanocnych.
Monika Samol

 

 

 

 

 

 

 

 

Kochane Świetliki,

przesyłam Wam kolorowanki do wykonania w czasie przerwy między lekcjami. Zachęcam Was do wydrukowania, pokolorowania, sfotografowania ich i przesłania mi na mój adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo na Messenger. Z otrzymanych zdjęć zrobię prezentację na naszej stronie na Facebooku :-).

 

 

 

ŚWIETLICA – propozycje do 7 kwietnia

WITAM SERDECZNIE WSZYSTKICH UCZNIÓW !

Od jakiegoś czasu na zajęciach w świetlicy gromadziliśmy już materiały do wykonania prac plastycznych związanych z wiosną i zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, niestety nie możemy ich teraz wykorzystać. Proponuję wykonanie takich ozdób  samodzielnie lub z pomocą rodziców.

Zachęcam do obejrzenia krótkich filmików ze strony https://yutu.be/UD1Ehy1Fx9w

Jak zrobić ozdoby wielkanocne?(możecie też wpisać taki tytuł).Można tam znaleźć wiele ciekawych propozycji z wykorzystaniem   dostępnych w domu materiałów, czasami nawet niepotrzebnych. Dowiecie się np. jak zrobić: baranka- doniczkę, kurczaka z rolki lub foremek po jajkach, zajączka ze skarpetki,  jak ozdobić  różnymi sposobami wielkanocne jajka . Możecie też  zrobić coś według własnego pomysłu np. stroik świąteczny lub kartkę. Zachęcam do twórczej pracy.

 PRZESYŁAM POZDROWIENIA DLA WAS I WASZYCH RODZICÓW.

Anna Woźnica