1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Żołnierze Niezłomni – częściej nazywani Żołnierzami Wyklętymi to partyzanci, którzy po 1944 roku walczyli z komunistami wprowadzającymi sowiecki ustrój w powojennej Polsce. Określenie „wyklęci” odnosi się do próby wymazania przez władze PRL pamięci o antykomunistycznym oporze zbrojnym. Komuniści nazywali partyzantów niepodległościowych pogardliwie „bandytami”, a ich bohaterski opór przedstawiali jako działalność przestępczą. Określenie „Niezłomni” odnosi się do nieugiętej postawy żołnierzy podziemia niepodległościowego w walce z sowieckim zniewoleniem.

Datę 1. marca wybrano nieprzypadkowo – tego dnia w 1951 r. wykonano wyroki śmierci na dowództwie ostatniej komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, co symbolicznie zakończyło działalność tej organizacji. Wśród straconych była osoba o wyjątkowej szlachetności – ppłk Łukasz Ciepliński – prezes ostatniej komendy WiN. Ostatnim zabitym żołnierzem podziemia był Józef Franczak ps. „Laluś”, zastrzelony przez UB w 1963 r.

By uczcić pamięć o polskich bohaterach lat powojennych, nasi uczniowie klasy VIII przygotowali krótkie prezentacje o wybranych postaciach. Pierwsza poświęcona jest Łukaszowi Cieplińskiemu. Następne – Danucie Siedzikównej ps. „Inka”, która została stracona przed ukończeniem osiemnastego roku życia (prezentację przygotowała Wiktoria Czerwińska) i majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. „Łupaszka” (przygotowała Martyna Kowalska). Prezentowane prace są zachętą do dalszych, osobistych poszukiwań wiadomości o „Żołnierzach Niezłomnych”, propagowania wiedzy o nich i uczczenia naszych bohaterów.   

 

Prezentacja o Łukaszu Cieplińskim

https://drive.google.com/file/d/1GNG0BWIIlhK36iUNTxh_6wczA_NecFjt/view?usp=sharing

 

Prezentacja o Danucie Siedzikównej ps. „Inka”

https://drive.google.com/file/d/1KIqNTvEbS9XRaQOG4OSVfpVPe7cH8PHb/view?usp=sharing

 

Prezentacja o Zygmuncie Szendzielarzu ps. „Łupaszka”

https://drive.google.com/file/d/1RzYQjUGLfu8OM7LTkzmPNy-6yXJtOyww/view?usp=sharing